Ekologia

TECHNOLOGIA I EKOLOGIA

Nowoczesna technologia produkcji pozwala na maksymalne zachowanie właściwości składników. Palmy olejowe uprawiane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – uprawy nie zagrażają istniejącym ekosystemom.

Dlaczego tokotrienole z palmy?

Istnieją cztery komercyjne źródła tokotrienoli: surowy olej palmowy (z owoców palmy olejowej), destylat kwasów tłuszczowych z palmy (PFAD), nasiona ryż u oraz nasiona annato. Surowy olej palmowy jest najbogatszym naturalnym źródłem tokotrienoli. Całkowita zawartość tokotrienoli w oleju tym wynosi 78%, przy czym w PFAD i w ryżu kolejno 70% i 50%. Nasiona annato, mimo zawartości 100% tokotrienoli, zawierają jedynie delta- i gamma- tokotrienole, bez żadnych tokoferoli.

SUROWY OLEJ PALMOWY CHARAKTERYZUJE SIĘ NIE TYLKO WYSOKĄ ZAWARTOŚCIĄ TOKOTRIENOLU, ALE RÓWNIEŻ OBECNOŚCIĄ WSZYSTKICH JEGO FORM (ALFA, BETA, GAMMA I DELTA).

Wszystkie źródła tokotrienoli inne niż surowy olej palmowy nie są pełnowartościowe jako spożywcze źródło tokotrienoli. Żadne z innych źródeł nie posiada wszystkich czterech izoform (tj. nie zawiera wcale niektórych izoform lub zawiera ich nieznaczącą ilość).

Surowy olej palmowy jest pozyskiwany we wstępnych procesach mechanicznych (tłoczenie, oczyszczanie) z wykluczeniem zastosowania wysokiej temperatury, która niszczy wiele cennych składników. Kolejnym etapem jest poddanie surowego oleju palmowego procesowi ekstrakcji, w wyniku którego otrzymuje się jako główny produkt olej palmowy do dalszych etapów formulacji suplementu diety oraz EVFuel™, czyli biodiesel będący źródłem alternatywnego i odnawialnego paliwa. Produkt ten charakteryzuje się doskonałą jakością, jest biodegradowalny, nietoksyczny (pozbawiony związków ołowiu, siarki oraz związków aromatycznych), a także stabilny oksydacyjnie, głównie dzięki niskiej zawartości zanieczyszczeń w postaci metanolu, wilgoci czy estrów glicerydów. EVFuel może być stosowany jako paliwo do silników diesla w czystej postaci (B100) oraz jako mieszanka z estrami metylowymi olejów sojowego/rzepakowego.

Innym produktem ubocznym ekstrakcji oleju palmowego jest Glyceraw™ 85%, czyli płyn glicerynowy, który następnie podlega oczyszczeniu z wytworzeniem gliceryny o jakości technicznej (czystość: 95-97%) do zastosowania w przemyśle oraz glicerynę wysokiej czystości (99,5%) wykorzystywaną w branży farmaceutycznej, kosmetycznej czy spożywczej.

Na podanych przykładach widać więc nieograniczone możliwości oraz troskę, w jak najlepszym sposobie wykorzystania dobrodziejstw oleju palmowego w wielu gałęziach przemysłu.

Wróćmy jednak do tworzenia gotowego suplementu diety. W następnym etapie olej palmowy podlega procesowi destylacji molekularnej, który wykorzystuje wysoką próżnię oraz niską temperaturę, dzięki czemu zachowane są właściwości składników odżywczych takich jak skwalen, fitosterole, karoten oraz koenzym Q10, które to naturalnie występują w surowym oleju palmowym. EVNol SupraBio™ gwarantuje więc, że wszystkie dobroczynne składniki z owoców palmy olejowej skoncentrowane zostały dokładnie tak, jak występują w naturze. Dodatkowo należy podkreślić, że taki zestaw substancji zapewnia maksymalne korzyści zdrowotne w postaci zwiększonej aktywności przeciwutleniającej (zwalczającej wolnej rodniki).

Technologia

Wysoka jakość preparatu EVNol SupraBio™ zaczyna się już u źródła. Tokotrienole są dokładnie ekstrahowane z wolnego od GMO, malezyjskiego, surowego oleju palmowego. Palmy olejowe pochodzą ze zrównoważonych upraw w Malezji, a kilkustopniowy proces destylacji chroniony jest patentem.

Proces destylacji molekularnej wykorzystuje wysoką próżnię oraz niską temperaturę, dzięki czemu zachowane są właściwości składników odżywczych takich jak skwalen, fitosterole, karoten oraz koenzym Q10, które to naturalnie występują w surowym oleju palmowym. EVNol SupraBio™ gwarantuje więc, że wszystkie dobroczynne składniki z owoców palmy olejowej skoncentrowane zostały dokładnie tak, jak występują w naturze.

Firma Excelvite zwraca szczególną uwagę na jakość i jednorodność poprzez zapewnienie stosunku tokotrienoli i tokoferoli w preparacie EVNol SupraBio™ (78% do 22%). EVNol SupraBio™ posiada największą procentową zawartość alfa-tokotrienolu (najbardziej neuroprotekcyjnej formy tokotrienolu) oraz gamma-tokotrienolu (najbardziej kardioprotekcyjnej formy tokotrienolu) wśród wszystkich preparatów z tokotrienolami dostępnymi na rynku.

Ekologia

Malezyjskie palmy olejowe uprawiane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a ich przestrzeganie egzekwowane jest prawnie. Producent, firma ExcelVite używa oleju z plantacji podlegających pod organizację RSPO (porozumienie dla zrównoważonej produkcji oleju palmowego), z Półwyspu Malajskiego oraz prowadzi na miejscu politykę zrównoważonego rozwoju. Firma jest wiodącym producentem na świecie (od 1993r.) oraz jedynym z certyfikatem GMP. Firmę odnaleźć można na stronie internetowej RSPO – http://www.rspo.org/members/3761/Excelvite-Sdn.-Bhd

Dodatkowo należy podkreślić, że laboratoria chemiczne, w których przeprowadza się wszystkie etapy otrzymywania gotowego produktu posiadają akredytację ISO 17025 wyróżniającą placówki, które poprzez troskę o wdrożenie systemu zarządzania, potwierdzają kompetencje świadczonych przez siebie usług badawczych i technologicznych.

Więcej informacji na www.tocotrienol.org